آموزش عکاسی مقدماتی 1

راهنمای خرید دوربین
چه فاکتورهایی در انتخاب یک دوربین دیجیتال اهمیت دارد؟
ژانویه 11, 2020
نمایش همه

آموزش عکاسی مقدماتی 1

سلام دوستان این بخش برای کسانی است که تازه دوربین تهیه کرده اند و می خواهند تا عکاسی را شروع کنند!

درابتدای کار باید با سرعت شاتر، Iso و F آشنا بشیم که سه اصل مهم در عکاسین!!!

سرعت شاتر: مدت زمانی است که شاتر باز می‌ماند و اجازه عبور نور را می‌دهد و در واقع دوربین شما عکسی را ثبت می کند؛ این مدت زمان بر روی نحوه نمایش عکس های شما چندین اثر مهم دارد.

هنگامی که در عکاسی از سرعت‌شاتر پایین استفاده می کنید، سنسور دوربین شما برای مدت طولانی تری در معرض تابش نور قرار می گیرد. اولین اثر مهم سرعت پایین شاتر، تاری یا ماتی حرکت (motion blur) است، در این حالت سوژه های متحرک عکس در امتداد جهت حرکت تار می شوند.

از سرعت‌شاتر پایین، اغلب در عکاسی تبلیغاتی اتومبیل ها و موتور سیکلت ها استفاده می شود، جایی که حس سرعت و حرکت به وسیله مات کردن چرخ های متحرک به بینندگان منتقل می شود.

در واقع هرچه سرعت شاتر بیشتر تصویر تاریک تر هرچه سرعت شاتر کمتر نور بیشتر و تصویر روشن تر که بر طبق شدت نور محیط باید سرعت شاترتون رو تنظیم کنید.

iso : عبارت ISO خود مخفف یک اصطلاح تحت عنوان International Standards Organization است و نرخ ISO همراه با سرعت شاتر و تنظیمات دریچه دیافراگم سه المان اصلی تعیین کننده‌ی میزان نوردهی به فیلم عکاسی یا سنسور دوربین دیجیتال هستند. نرخ ISO که از ۲۵ تا ۶۴۰۰ (و حتی بیشتر از آن) متغیر است، بیانگر حساسیت به نور است. هرچقدر این عدد کمتر باشد، فیلم یا حسگر تصویر به نور حساسیت کمتری دارد. به همین شکل با بیشتر شدن این مقدار حساسیت به نور بیشتر می‌شود، در نتیجه در محیط‌های تاریک نیز می‌توان انتظار عکس های مناسبی داشت.

به زبان ساده تر iso هرچقدر بیشتر باشد نور بیشتر و روشنایی بیشتر(برعکس سرعت شاتر) اما نویز نیز بیشتر پس توصیه میشود در محیط های کم نور سعی کنید سرعت شاتر را تا حد امکان پایین بیاورید تا به ایزوی بیشتر نیاز پیدا نکنید.

F (دیافراگم): دیافراگم، یکی از مهمترین تنظیمات دوربین در سبک های مختلف عکاسی است، به همین دلیل، بر روی تصاویر شما بسیار تأثیر می گذارد. دیافراگم در عکاسی می تواند با تار کردن پس زمینه عکس، ابعاد و حجم جدیدی به عکس شما اضافه کند و همچنین باعث می شود که نوردهی تصاویر شما تغییر کند؛ و تصاویر روشن تر یا تیره تر شوند.

یکی از مهمترین بخش های دیافراگم که بیش از هر چیز دیگری عکاسان مبتدی را به اشتباه می اندازد؛ عدد f است. این چیزی است که شما واقعا باید به آن توجه داشته باشید و آن را درست به خاطر داشته باشید: عدد f کوچک، نشان دهنده دیافراگم بازتر هستند و عدد f بزرگ، دیافراگم کوچک تر و بسته تر را نشان می دهند. به عنوان مثال، f1/4 بزرگتر از f / 2 و بسیار بزرگتر از f / 8 است. اکثر مردم در این مورد دچار مشکل می شوند.

دوستان امیدوارم تا اینجا این آموزش مورد استفادتون قرار گرفته باشه در مقالات دیگه به دیگر تنظیمات دوربین قراره بپردازیم.

علی کامران
علی کامران
من یه هنر دوستم فقط همین:)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *